Kategorie

Mikroskopia elektronowa Tom II Mikroskopia skaningowa Powiększ do pełnego rozmiaru

Mikroskopia elektronowa Tom II Mikroskopia skaningowa

  • Autor : Wiesław Dziadur , Janusz Mikuła
  • ilość stron : 596
  • rok : 2016
  • oprawa : miękka
  • ISBN : 978-83-7242-868-4
  • Wydawca : Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej
  • czas dostawy : 2-4 dni

Więcej szczegółów

2 dostępnych

Ostatnie egzemplarze!

41,11 zł

Obniżka!

-13%

47,25 zł

Oddajemy Czytelnikowi drugi tom z serii Mikroskopia Elektronowa, poświęcony urządzeniu zwanemu mikroskopem skaningowym, którego niezwykłą pożyteczność w badaniach mikrostrukturalnych i fraktograficznych zweryfikował czas. Od połowy lat 60, XX w., kiedy to został wyprodukowany pierwszy fabryczny mikroskop skaningowy (firma Cambridge UK), urządzenie to znalazło swoje niepodzielne miejsce w laboratoriach: inżynierii materiałowej, geologii, biologii, chemii, fizyki ciała stałego, nanotechnologii. inżynierii medycznej, medycyny itp., przyczyniając się do niezwykłego rozwoju tych nauk.

Tom pt. Mikroskopia Skaningowa, zgodnie z przyjętym zamierzeniem, obejmuje wprowadzenie teoretyczne związane z fizykalnymi podstawami działania i powstawania kontrastu w mikroskopie skaningowym. W pierwszych dwóch rozdziałach omówiono zjawiska towarzyszące bombardowaniu wiązką elektronową tarczy metalowej, jak również podstawy elektronowej optyki, pozwalające poznać ograniczenia wynikłe np. z aberracji soczewek i możliwości ich rekompensacji. W rozdziale trzecim omówiono budowę podstawowych mikroskopów elektronowych (transmisyjnych, skaningowych i mikroanalizatora rentgenowskiego), włączając opis mikroskopów dających nowe perspektywy badawcze - szczególnie w zakresie niezwykłej ich zdolności rozdzielczej (≤ 1 [A]) - określanych jako skanujące sondy. Kolejne rozdziały podręcznika związane są ściśle z omówieniem powstawania poszczególnego rodzajów kontrastu materiałowego w mikroskopie skaningowym: elektrony wtórne, wstecznie rozproszone i Augera; promieniowania elekromagnetycznego (charakterystyczne promieniowanie rentgenowskie i katodoluminescencje); kontrast wytworzony powstawaniem ładunku w tarczy bombardowanej wiązką elektronową (prąd/napięcie indukowane wiązka elektronów, siła elektromotoryczna) oraz wybrane zagadnienia z kontrastu trajektorialnego. W rozdziale VII przedyskutowano ograniczenia związane z w mikroskopie skaningowym z wzbudzonym sygnałem (kontrastem) i możliwościami jego zwiększenia. Rozdział VIII porusza zagadnienia dotyczące zastosowania specjalistycznych mikroskopów skaningowych, a mianowicie mikroskopów wysokorozdzielczych, transmisyjnych oraz tych ze zmienną próżnią (Low Vaccum). Ostatni rozdział dotyczy preparatyki mikroskopii skaningowej i mikroanalizy rentgenowskiej w zastosowaniu do metali i stopów technicznych, jak również inżynierskich polimerów. Każdy z zamieszczonych w tym tomie rozdziałów zakończony jest bogatą literaturą, ściśle związaną z poruszaną w nim tematyką. Aby podręcznik posiadał jak najbardziej aktualne dane, niektóre informacje pozyskano od przodujących firm produkujących mikroskopy elektronowe oraz zaczerpnięto z internetu.

Podręcznik jest przeznaczony zarówno dla operatorów mikroskopów skaningowych, jak i dla pracowników zajmujących się badaniami mikrostrukturalnymi i fraktograficznymi tworzyw konstrukcyjnych. Niniejsza książka może być również przydatna studentom inżynierii materiałowej i fizyki technicznej, studiów stacjonarnych i doktoranckich.   .................   [z Przedmowy]

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00 soboty w godzinach 10.00 - 13.00

Telefon:42/611-10-80, 515-191-171

Napisz do nas