Kategorie

Postfutbol. Antropologia piłki nożnej Powiększ do pełnego rozmiaru

Postfutbol. Antropologia piłki nożnej

  • Autor : Mariusz Czubaj , Jacek Drozda , Jakub Myszkorowski
  • ilość stron : 287
  • rok : 2012
  • oprawa : miękka
  • ISBN : 978-83-63434-02-1
  • Wydawca : Wydawnictwo Naukowe KATEDRA

     

     

Więcej szczegółów

10 dostępnych

29,40 zł

Obniżka!

-16%

35,00 zł

O KSIĄŻCE   :  "Autorom tej nietuzinkowej opowieści na sześć rąk, którą czyta się z wypiekami na twarzy i emocjonalnym zaangażowaniem (bo nie o piłce jedynie mowa, ale o świecie, w którym żyjemy), udało się nie tylko pokazać panoramę futbolowej historii najnowszej, ale nasycić ją też dodatkowo udanymi i soczystymi portretami i detalami narracyjnymi. Każdy pragnący zrozumieć, czym jest naprawdę dzisiejsza piłka nożna i do jakiej w istocie wielowarstwowej gry jest zapraszany jako kibic i fan oraz na jakie jej reguły się godzi, winien koniecznie przeczytać Postfutbol". prof. Wojciech J. Burszta

FRAGMENT

Dzieje piłki nożnej nie rozstrzygają się na boisku podczas finałowego meczu o mistrzostwo świata lub kontynentu, ale w zaciszach gabinetów i przy negocjacyjnych stołach. Zwieńczeniem takich narad właśnie był XXVI Zwyczajny Kongres UEFA w Stambule, który wytyczył kierunek rozwoju europejskiego futbolu – jakkolwiek można zasadnie domniemywać, że tendencje te rozleją się na inne kontynenty – do 2018 roku. W Turcji UEFA porozumiała się z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (zrzeszającym w chwili zawierania umowy 201 członków), Europejskim Stowarzyszeniem Lig Zawodowych (EPFL) oraz FIFPro Division Europe, czyli organizacją reprezentującą interesy piłkarzy.

Jakie były najważniejsze punkty tego porozumienia, które – jak powiedział sternik kontynentalnej piłki, a przed laty znakomity piłkarz Michel Platini – „jednoczy całą europejską rodzinę piłkarską”? Wskażmy kilka spraw. Po pierwsze więc UEFA zwiększyła niemal o połowę (do100 milionów euro) kwotę przeznaczoną dla klubów, których piłkarze zagrają podczas mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Za cztery lata, gdy kontynentalny championat będzie odbywał się we Francji, pula wzrośnie o kolejne 50 milionów. Porozumieniom przyklasnął inny wielki piłkarz z przeszłości, a dziś przewodniczący ECA Karl-Heinz Rummenigge, ten sam, który dwa lata temu skarżył się, że holenderska gwiazda, Arjen Robben otrzymał za występy podczas mundialu w RPA zaledwie 57 tysięcy euro, a więc mniej niż wynosiły tygodniowe zarobki zawodnika w Bayernie Monachium. Po drugie w Stambule potwierdzono na piśmie kwestię ubezpieczeń piłkarzy, którzy grają w reprezentacji. Polisy sfinansuje UEFA, tym samym biorąc na siebie ryzyko kosztów związanych z długotrwałym leczeniem piłkarzy, „nieproduktywnych” w trakcie rekonwalescencji dla klubu i obciążających jego budżet. Po trzecie wreszcie wyeliminowano z kalendarza rozgrywek międzypaństwowe mecze towarzyskie rozgrywane w sierpniu. Ograniczenia liczby takich spotkań od lat domagają się czołowe europejskie drużyny.