Książki, które najlepiej przygotują do matury

Książki, które najlepiej przygotują do matury

Przygotowania do matura biologia to coś, o czym prędzej czy później zaczyna myśleć każdy licealista. Jedni naukę do najważniejszego w życiu egzaminu zaczynają już w drugiej, lub trzeciej klasie liceum, inni dopiero na początku klasy maturalnej. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należysz – jeżeli tu jesteś, to prawdopodobnie czas ten zbliża się nieuchronnie i zastanawiasz się z jakich pomocy naukowych najlepiej skorzystać.

Repetytorium, zbiór zadań, a może vademecum?

W obecnych czasach większość przygotowań zdezorientowanego maturzysty rozpoczyna się od wpisania w wyszukiwarce fraz takich, jak:  “książki matura”, “jak przygotować się do matury – książki”. Ilość i różnorodność wyników może zbić nas z tropu. Do wyboru oprócz standardowych podręczników mamy zazwyczaj pozycje takie, jak vademecum, repetytorium oraz liczne zbiory zadań i zeszyty ćwiczeń. Czym różnią się od siebie i z czego najlepiej skorzystać, żeby nauka była efektywna?

  • vademecum – książka o takiej łacińskiej nazwie (jest to zlepek słów “vadeo”, czyli “iść” oraz “mecum”, czyli “za mną”) będzie zawierała najważniejsze informacje dotyczące danego zakresu materiału.
  • repetytorium – jak sama nazwa wskazuje, pomoże w powtórzeniu materiału z danego okresu, na przykład z liceum. W praktyce repetytorium i vademecum zazwyczaj będą skonstruowane podobnie, wprowadzając w najważniejsze pojęcia, przytaczając definicje oraz w skondensowanej formie przypominając najważniejszy materiał.
  • zbiór zadań – zbiory zadań mają za zadanie pomóc w praktyce zweryfikować wiedzę. Jest to nic innego, jak zeszyt ćwiczeń, w którym zazwyczaj znajdują się zadania z całego okresu nauki danego przedmiotu.

Arkusze i testy

Równie popularnymi pomocami naukowymi są arkusze, zawierające przykładowe zadania maturalne oraz testy, które spełniają podobną rolę. Warto jest się w nie zaopatrzyć, ponieważ jak wiadomo, trening czyni mistrza. Arkusze z zadaniami z poprzednich lat pozwolą sprawdzić swoje umiejętności. Rozwiązywanie zadań jest bardzo pomocne podczas przygotowywania do tak trudnego egzaminu, jakim jest matura. Biologia, chemia, matematyka czy fizyka to przedmioty, w których praktyka zdobyta przed egzaminem jest szczególnie istotna.

Liczy się systematyczność

Sposób przygotowania do egzaminu warto jest dostosować do swoich preferencji. To, co jest szczególnie istotne, to regularna nauka. Dobrze jest poświęcić na nią określoną ilość czasu każdego dnia, ponieważ długie przerwy nie sprzyjają w zapamiętywaniu materiału.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?

Czy materiału musi być tak dużo?

Wielu uczniów co roku musi się wzmagać z przygotowaniami do matury. Są to uczniowie zarówno liceum, jak i także technikum. Uczniowie, którzy stawiają sobie za cel dostanie się na wymarzone studia muszą na pewno pokusić się o odpowiedni wybór przedmiotów. Gdy wybiorą przedmioty, które na danym kierunku studiów są kompletnie niepotrzebne, to możemy zapomnieć o dostaniu się na ten kierunek studiów wyższych. Nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji. W związku z tym w pierwszej kolejności powinniśmy pokusić się o wybór odpowiednich przedmiotów. Gdy to już mamy zrobione, to możemy rozpocząć przygotowania. Bardzo ważne jest to, aby nie zostawiać tego wszystkiego na koniec. Tak postępując musimy wiedzieć, że zabraknie nam czasu i nie zdążymy się wszystkiego nauczyć.

Rozdzielmy materiał i przygotowujmy się ze sprawdzonych książek

Niestety podręczniki szkolne bardzo często mają to do siebie, że jesteśmy ich poziomem mocno zawiedzeni. Z czego to wynika? Możemy mieć po prostu podręcznik, w którym nie wszystko jest zrozumiale pokazane i nie jest to dla nas czytelne. Pomimo tego, że korzystanie z tego podręcznika jest obowiązkowe, to powinniśmy się pokusić o zakup dobrego zbioru zadań czy też repetytorium z przedmiotu nas interesującego.

Jak takowy znaleźć? Pamiętajmy, że w sieci znajdziemy absolutnie wszystko. Po haśle matura biologia wyświetlą nam się najlepsze dla nas rozwiązania. Jednak nie zamawiajmy w księgarniach internetowych pierwszego lepszego podręcznika czy też zbioru zadań. Na pewno rozsądniej będzie zapoznać się z opiniami innych maturzystów na ten temat. Sprawdźmy czy dana pozycja na pewno została opracowana pod kątek wymagań tegorocznych CKE. Znajdziemy wówczas świetne zbiory zadań maturalnych, vademecum, wspomniane już repetytoria oraz inne pomoce naukowe. Książki te są przydatne szczególnie osobom, które przygotowują się do studiów biologicznych, medycznych czy też pokrewnych.

A może jakieś propozycje? Na pewno polecana jest Biologia Matura 2002-2020 Zbiór zadań razem z odpowiedziami. Nie powinniśmy także przejść obojętnie obok książki Teraz matura 2020. Zanim zamówimy książki te z danej księgarni internetowej, to porównajmy sobie ich ceny w poszczególnych księgarniach. Dzięki temu nie przepłacimy. Co jak co, ale przepłacać to nikt z nas nie lubi. Raczej chcemy zapłacić możliwie jak najmniej. Jest to możliwe gdy nie podejmujemy pochopnych decyzji, a wszystko jest w pełni przemyślane. Na pewno warto poświęcić temu troszkę czasu.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Jak zdać z biologii maturę?

Jak zdać z biologii maturę?

Dobry plan to podstawa

Na pewno dobry plan nauki do matury jest pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić przy przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Jak taki plan możemy skutecznie przygotować? W pierwszej kolejności powinniśmy określić swój cel. Wbrew pozorom jest to bardzo, ale to bardzo ważny punkt. Musimy sobie postawić konkretne cele. Możemy powiedzieć sobie jasno, że na przykład chcemy się dostać na medycynę. Jednak do dostania się na medycynę czeka nas droga co najmniej kilkumiesięczna. Aby wiedzieć, w którym kierunku iść, musimy mieć drogowskazy na tej drodze. Pokuśmy się o mniejsze cele, które sobie sami wyznaczamy. Na pewno warto wybrać książki, które do matury przeczytamy, wybierzmy vademecum do przerobienia, wybierzmy zbiory zadań do skorzystania oraz postanówmy sobie ile tygodniowo będziemy przerabiać materiału. Wbrew pozorom biologia nie jest prostym wyborem.

Zaplanujmy powtórki

Bez dobrego teoretycznego przygotowania nie mamy szans, aby zdać na dobrym poziomie maturę. Najlepszy podręcznik, książka oraz vademecum muszą być przez nas wybrane. Na pewno fajną i ciekawą pozycją jest – Teraz Matura biologia (https://www.taniaksiazka.pl/teraz-matura-2019-biologia-tuz-przed-egzaminem-p-528969.html).

Następnie weźmy kalendarz i zobaczmy ile nam zostało do matury czasu. Zaplanujmy wszystko co oraz kiedy musimy przerobić. Może to być na przykład dziesięć stron dziennie, jeden dział tygodniowo bądź też jeden temat dziennie. W taki sposób zrobimy plan swojej nauki. Wszystko tak naprawdę jest zależne od nas. Plan nauki do matury możemy zrobić w jakimś ciekawym programie. Może to być na przykład Excel.

Róbmy zadania

Jeśli chodzi o biologię, to na pewno warto robić zadania ze zbiorów zadań. Warto przetestować parę zbiorów zadań oraz tego typu książek. Jedne z nich są za łatwe, a inne za trudne. Możemy jednak dzięki temu wypróbować siebie i sprawdzić na jakim jesteśmy poziomie. Gdy nie czujemy się dobrze ze zbiorami zadań, to lepiej od razu zabierzmy się za robienie arkuszy maturalnych. Po samym przeczytaniu teorii, najlepiej jest zrobić troszkę zadań z konkretnego tematu, aby sobie to wszystko utrwalić. Nauka efektywna biologii do matury to nie tylko wkuwanie materiału, ale także zrozumienie. Pewne rzeczy są ze sobą powiązane. Nie ma innej możliwości. Musimy zaczynać od początku i zaczynać coraz trudniejsze tematy. Na pewno sobie z tym wszystkim poradzimy. Troszkę wiary w siebie także nie zaszkodzi, a matura biologia to będzie bułka z masłem. Pamiętajmy o tym. W innym wypadku możemy naprawdę możemy się niepotrzebnie poddać. Stosunkowo wczesna nauka oraz systematyczne powtórki są kluczem do sukcesu.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com